Domov

Krbová kamna

Vytápění rodinných domů krbovými kamny opět přichází do módy. Nejde pouze o estetický zážitek, ale protože ceny elektřiny a plynu stále rostou, jde i o důležitou finanční úsporu a pro mnohé jediné možné řešení. Jsou však mezi námi i tací, kteří pohledu na hořící oheň zcela podlehli, a tomuto vytápění svého domova dali přednost před elektrickým či plynovým vytápěním. Někteří tuto vášeň povýšili ještě výše a topení dřevem v krbových kamnech se jim doslova stalo koníčkem. A aby jejich počínání bylo nejen zajímavé ale také účelné a správné, poradíme pár radami jak na to.
posezení u krbu
SKLO Při vlastním topení je nutné v prvé řadě myslet na to, aby se neusazovaly na skle
krbových kamen saze. Tomu lze zabránit několika způsoby:
· Velmi důležitá je spalovací teplota, proto roztápíme pomalu, aby teplota nestoupala moc rychle a postupně se dostala na konstantní.
· Topíme jen suchým dřevem, které by mělo mít vlhkost pod 20%, a polena velikosti 8-10 cm.
· Důležitý je i přístup vzduchu do spalovacího prostoru, jak primárního, tak sekundárního.
· Velkou chybou je právě nedostateční přísun vzduchu, v domnění prodloužení hoření, což snad nejvíce způsobuje usazování sazí na skle ale i v kamnech, v kouřovodech i v komíně.
· Velmi účinným řešením, jak dostat saze ze skla, je použitím vlhkých novin s jemným popelem. Čištění pak dokončíme suchým ubrouskem.

ČIŠTĚNÍ Při sezónním topení je nutné podle zákonných norem jednou ročně nechat prohlédnout komín a udělat revizi. Jednou až dvakrát za sezónu se doporučuje řádně vyčistit celá kamna, zvýšíte tak jejich účinnost i životnost. To provedete tak, že vyjmete z kamen veškerý šamot a popel a nečistoty řádně vysajete.
teplý a útulný domov
POPEL Na dně spalovacího prostoru nechávejte 2-3 cm vysokou vrstvu popela, působí totiž jako izolace roštu. To pak dovoluje zvýšit teplotu pro správné spalování a neničí se žhavými uhlíky tolik rošt. Nezapomeňte i pravidelně vyprazdňovat i popel v popelníku, aby kamna táhly vzduch.

ŠAMOT Prasklý šamot v krbových kamnech není důvodem k jeho výměně. Šamotové desky měníme až v případě, že jsou vydrolené a je vidět na obvodový plech kamen.

PŘIKLÁDÁNÍ Při přikládání a otevírání dvířek postupujte obzvláště opatrně. Dvířka nejdříve pootevřete a počkejte asi 10 sekund, aby se vyrovnaly tlaky, pak je na nezbytně nutnou dobu otevřete, přiložte a bezpečně uzavřete.