Domov

Buckinghamský palác

Palác je domovem současné královny Alžběty II. a je tak symbolem konstituční monarchie. Jedná se zároveň o jeden z největších palácových komplexů světa. Sídlí zde nejen královna, ale i královská rodina, dvůr a úředníci. Historie paláce sahá do roku 1633, kdy byly pozemky u Londýna skoupeny pro vévodu z Buckinghamu. Vévodové sídlo drželi do druhé poloviny osmnáctého století, kdy padlo sídlo do rukou krále Anglie. Panovníci si jej hýčkali po staletí.
Buckinghamský palác
Palác se nachází v centru Londýna a je tak lépe dostupný. Prvním panovníkem, který palác obýval byla královna Viktorie a během její vlády byl palác upraven do nynější podoby. Viktorie je vyobrazena na sousoší před vstupem do paláce. Z hlavní ulice vedou do paláce tři průchody, kterými státníci projíždějí, když za královnou jedou. Buckinghamský palác byl během druhé světové války bombardován, ale vetší část zůstala bombám ušetřena a palác je dnes jednou z nejvýznamnějších památek hlavního města Velké Británie.

socha Viktorie

Edinburský hrad

Edinburgh je hlavní město Skotska, které je dnes částí Velké Británie. Město, které čítá 500 000 lidí, se rozkládá podél edinburského zálivu a dominantou města je bezpochyby čedičová skála, na níž se hrad tyčí. Skála byla osídlena již v 9. století před Kristem obyvatelstvem, o kterém toho moc nevíme. Ani přesnější datum založení není jisté. Během vlády skotských králů tu však vyrostla nedobytná pevnost. Královskou residencí byl hrad do roku 1603, kdy došlo ke sloučení Anglie a Skotska, které mezi sebou po staletí vedly války. Posledním králem, který z hradu vládl, byl Jakub Stuart, který je označovaný jako Jakub I. v Anglii a Jakub VI. ve Skotsku. Králem se stal ve velmi nízkém věku, když byla jeho matka královna Marie Stuartovna donucena k abdikaci. Jakub se po sloučení odstěhoval z hradu kde vyrůstal a už se sem nikdy nevrátil. Krom historie je hrad též známý velkým množstvím duchů, kteří zde straší.