Peníze

Jak ušetřit peníze

Samozřejmě je vždy nejlepší mít pro nenadálé případy vyčleněnu finanční rezervu. Kde ji ale vzít, když je všechno tak drahé, a příjem tak nízký? To je problém, který řeší mnoho lidí. Je to i jeden z důvodů, proč padají do dluhové pasti. Jak se jí vyhnout? Pomůže několik jednoduchých kroků.
kapsa s kreditními kartami
Prvním je udělat si tabulku příjmů a nutných výdajů. Do jednoho sloupce si zapište společný příjem domácnosti. Do druhého všechny nutné výdaje, jako nájem, energie, různé poplatky či jídlo. Nyní tuto částku odečtěte od příjmů. Ideálně byste měli být stále v plusových hodnotách, což znamená, že by vám nějaká, byť minimální, částka měla zbýt.

Z této částky si vezměte polovinu, a každý měsíc si ji dávejte stranou. Před každým nákupem se navíc rozmyslete: opravdu to nutně potřebuji? Opravdu potřebuji nový mobilní telefon? Pokud ano (například z důvodu, že se ten starý rozbil), potřebuji smartphone? Nebo stačí obyčejný starý telefon?

Další otázkou, kterou byste si měli položit, je: jak ušetřit na nutných výdajích? Máme opravdu ty nejvýhodnější ceny energií, které můžeme mít? Musím to práce jezdit autem, nebo můžu jít pěšky? Pokud je to daleko, je levnější automobil, nebo se v dlouhodobém horizontu vyplatí spíš hromadná doprava? Co se jídla týče, musíme chodit každý týden do restaurace nebo do fastfoodu? Musíme mít každý den maso? I takovéto otázky vám pomohou náklady razantně snížit.

V každém případě se snažte dát každý měsíc alespoň minimální částku ušetřit a dát ji do krabičky „pro strýčka příhodu“. Uvidíte, že časem tato částka pěkně naroste. Problém je, aby inflace nerostla rychleji, než ona suma. Proto je výhodné dávat si tyto ušetřené peníze na speciální běžný účet, kde se vám budou úročit. Dnes již existují účty bez poplatků za vedení, takže o své peníze nepřijdete.
hromada mincí

Tuto vytvořenou finanční rezervu používejte opravdu pouze ve chvíli, kdy je to opravdu potřeba. A koupě nové televize, když ta stará ještě funguje, mezi krizové situace opravdu nepatří.

S tím souvisí i další bod, tedy přemýšlet v dlouhodobém, nikoliv krátkodobém horizontu. Například potřebujeme novou skříň. Většina z nás automaticky sáhne po té nejlevnější. Cena však v těchto případech obvykle bývá na úkor kvality, takže ona skříň vám bude poskytovat službu pouze několik málo let, než se začne rozpadat, a bude potřeba koupit novou. V tomto případě se vyplatí investovat více a koupit kvalitní nábytek, který bude dělat službu desítky let. Ovšem pozor – nejdražší neznamená nutně nejkvalitnější. Proto je před koupí nutno udělat průzkum a zjistit, který produkt je nejkvalitnější, bez ohledu na cenu. V dlouhodobém horizontu se to vyplatí.

Nyní již víte, jak ušetřit měsíčně alespoň nějakou částku. A poslední rada na závěr, pokud se nejedná opravdu o krizovou, život ohrožující situaci, neberte si půjčku. To je cesta do pekla.