Nezařazené

Proč pískovou filtraci a jak se o ni starat?

Odpovědí na otázku, proč si vůbec nějakou filtraci k bazénu pořizovat, je velmi jednoduchá: Udržíte vodu v bazéně čistou a svěží po mnohem delší dobu a časem se vám vrátí pořizovací náklady za toto zařízení díky ušetření spotřeby vody, kterou by bez něj bylo třeba častěji měnit. A to zejména v letních měsících, kdy jej využíváme nejvíce a kdy jí je nejméně.

Vybírat může ze dvou variant: kartušová a písková. Obecně je lze rozdělit do kategorií dle velikosti. Kartušová totiž bude stačit pouze na menší nafukovací bazény, ty velké rodinné by rozhodně neutáhla. Bavit se proto budeme o druhé variantě, která bude asi častější volbou.

swimming-pool-149632_960_720

Písková filtrace pracuje na přírodním principu, kdy je voda z bazénu čerpadlem vehnána do filtrační jednotky, kde se díky průtoku speciální pískovou křemičitou náplní zachytí drobné nečistoty a voda se do bazénu vrací krásně čistá. Mimo čištění je ale dnes již toto zařízení nutné také pro provoz další bazénové výbavy, jako jsou solární ohřevy či bazénové vysavače.

Zapojení a zprovoznění takové filtrace není nic složitého – zvládnete to i sami, nicméně při jejím pořízení je možné využít nabízených služeb odborníka, který bude vhodný také pro vysvětlení dalších činností a zařízení, která lze poté připojit.

water-2175237_960_720

Protože křemičitá písková směs zachycuje nečistoty, je třeba ji čas od času vyměnit. Jak ale poznáme, že zrovna teď je ten správný čas? Obecně platí, že náplň stačí vyměnit po každé druhé koupací sezoně, v praxi ale samozřejmě záleží na míře jeho opotřebení a znečištění. To lze vypozorovat běžným pohledem. A jak písek měnit? S tím vám také poradí odborník, v případě, že využijete jeho služeb, ale nic na tom není, vystačíte si klidně s návodem přiloženým k zařízení.

Nezbývá než vyřešit, kam zařízení umístit. Nemělo by být moc daleko od bazénu, protože by se tak mohl snížit sací výkon čerpadla a s ním také výkonnost. Vhodný je zakrytý prostor, který je zároveň dobře chráněn před povětrnostními vlivy – deštěm, prachem, listy a dalšími nečistotami, které se v bazéně mohou objevit.