Zvířata

Plyšové zvířátko, vhodné i pro alergiky

Činčila vlnatá je roztomilý hlodavec, který se velmi podobá chundelaté veverce či velké myši s obříma ušima. Činčilu si oblíbíte nejen kvůli její milé povaze, ale také vás určitě uchvátí její plyšový a hebký kožíšek. Srst činčily je velmi jemná a hustá, z jednoho vlasového váčku vyrůstá více jak osmdesát chloupků, což je pro roztoče a další alergeny naprosto nevhodný terén k usídlení. Tato roztomilá veverka je tím pádem vhodná i pro alergické jedince. činčilaCo se týče chovu a vybavení klece, chov činčily je poměrně snadný a nenáročný, krom základního vybavení jako je miska na krmení a pítko s vodou, je nezbytnou součástí také speciální písek pro činčily, ve kterém se tato zvířata koupou a udržují si v něm svůj kožíšek krásně hebký a čistý. Ochočení je snadné, při dostatečné trpělivosti vám bude brzy činčila sama papat z ruky nebo přijde na zavolání. Základní potravou jsou různé granule určené pro činčily, minerální kámen, nic nezkazíte kouskem ovoce či zeleniny, v létě můžete své činčile přilepšit, například větvičkou z jabloně či pampeliškovým listem. Jako pamlsek zbožňují rozinky a sušené ovoce, které však nedáváme příliš často!
Činčila je noční tvor, ve dne většinu času prospí, i přesto se ráda proběhne během dne po bytě. Při dobré péči se mohou dožít až 20 let. Dobrou zprávou také je, že tyto zvířata nezapáchají a nemají typický odér pro hlodavce.
Nutno dodat, že pořizovací cena činčily je poměrně vysoká, vyšší než u běžných hlodavců, pohybuje se v rozmezí od 800 do 2 000 korun.

Roztomilý a inteligentní zároveň
Tušíte správně, řeč je potkanovi. Tento malý a milý hlodavec si našel mezi lidmi velkou oblibu. Potkana seženete ve všech chovatelských potřebách za pár korun, a přitom s ním zažijete spoustu radosti a zábavy. Chov tohoto tvorečka je velmi snadný, k živobytí mu postačí menší klec s podestýlkou, misku na jídlo, napáječka s vodou a nějaký ten domeček, kde se bude moct schovat. Strava by měla být pestrá, jelikož se jedná o všežravce. potkan s dýniTito hlodavci spásou téměř vše od granulí, obilovin, zeleniny či ovoce až po kousky masa, těstovin nebo moučné červy. Potkani jsou velmi společenská zvířata, proto je dobré věnovat mu spoustu času, nejen, že si na vás zvířátko brzo zvykne a snadněji se ochočí, ale také mu nebude smutno, že je samo. Ochočení je poměrně snadné. Brzy si svého potkana ochočíte, naučí se slyšet na své jméno a přijde za vámi na zavolání. Svého nového parťáka můžete také s sebou nosit na různé výlety. Potkani si velice rádi zalezou do vaší kapuce anebo ti zvědavější vám budou sedět na rameni a kochat se přírodou. Povídá se, že potkan se dá vycvičit stejně nebo dokonce lépe než kdejaký pes, tudíž pokud máte dostatek času a trpělivosti, určitě to vyzkoušejte.