Cestování

Lipno je Lipno

Pro mnohé z našinců je Lipensko dodnes zajímavou turistickou a dovolenkovou lokalitou. Touto zůstává, i když je už tady ten největší turistický boom minulostí a doby, kdy tu byla i v kdejakém primitivním kempu hlava na hlavě, i když se tu dalo vlastně jenom koupat a opalovat, zmizely spolu se socialismem v propadlišti dějin. Dodnes se sem někdy jezdí, ale je pochopitelné, že se i tato místa musela přizpůsobit novým poměrům, aby neupadla v zapomnění. Protože dnes už by voda a louka spolu s pár mizerně zásobovanými obchody nikoho k návštěvě nenalákaly.

lidi na pláži

A tak jsou našinci třeba v současnosti lákáni k návštěvě lipenské vodní elektrárny. Do které se v minulosti smělo jenom sporadicky, ale dnes je tato ČEZem zpřístupněna veřejnosti, a to od uplynulých prázdninových víkendů až do konce září. A prý se tato atrakce těšila a těší enormnímu zájmu našinců, kteří si tu prý touží prohlédnout obří kavernu, komoru kulových uzávěrů a unikátní turbínu, takže se prozatím dokonce na mnoho návštěvníků nedostalo. A to navzdory tomu, že sem vlastně ani dnes nemohou úplně všichni, že je k tomu třeba být v dobrém zdravotním stavu a dosáhnout minimálně patnácti let věku. A také mít štěstí při povinném registrování se na webu.

lodi na Lipně

I když se prý původně předpokládalo, že o tato místa budou stát především lidé z Lipenska, není tomu nejednou tak. A leckdo prý míří na Lipno i z docela vzdálených míst a jenom kvůli této exkurzi. A lipenská elektrárna se tak stala podobnou atrakcí pro zvědavce, jako třeba Temelín, Dukovany nebo Dlouhé stráně. A to nejen proto, že je sem bezplatný vstup.

Lidé prý prostě mají o takové energetické stavby zájem. A trochu jízlivě bych k tomu dodal, že jde možná o atrakci pro masochisty. Kteří se sem jezdí dívat na to, kde vzniká energie, kterou si prý může dovolit stále méně z nás vzhledem k jejím rostoucím cenám.