Nezařazené

Vyspěte se do růžova

Spí se vám špatně? Pokud ano, tak za to nejspíš nemůže nic jiného než vaše postel . Správný výběr je naprosto klíčový, protože vydatný spánek je klíčový pro naše komplexní zdraví. Jak tedy vybrat ideální konstrukci, matraci a rošt?
bordel v ložnici

Začněte u konstrukce

Jako první se podíváme na samotnou konstrukci, a to na dvě nejdůležitější vlastnosti. První je kvalita materiálu a druhou jsou rozměry. Z materiálů si samozřejmě můžete hojně vybírat. Nejčastější je dřevo, kdy je nejlepší masiv a který navíc krásně voní. Pokud nebudete chtít přírodní materiál, zvolte si příjemný a chladivý kov.

Jaká je ideální velikost? Výška by měla být o 40 až 50 cm větší než je výška člověka. Stejně tak by ale neměla být ani příliš vysoko a ani příliš nízko nad zemí. Zejména nízká poloha není vhodná, protože můžete vdechovat prach a nečistoty.

Tvrdost, nosnost a materiál matrace

Hlavním je, aby matrace měla alespoň 15 cm na tloušťku. Ale jak je to s tvrdostí? Ta se odvíjí od vaší tělesné hmotnosti.

  • Vážíte-li do 70 kg, zvolte velmi měkkou variantu.
  • Pro osoby nad 150 kg naopak zvolte velice tvrdou variantu.

Z materiálů můžete vybírat latexové, pružinové i pěnové možnosti. Pokud budete chtít něco speciálního, tak si můžete zakoupit i sendvičovou nebo bio matraci. Rozhodující zde bude zajisté cena, ale také možné alergie, tvrdost a nosnost.
pruhy na polštářích

Jaký rošt koupit?

Mezi nejprodávanější patří pevné rošty, což jsou lamelové a laťkové. Lamelové jsou pružnější a vhodné jsou pro pěnové a latexové matrace. Laťkové jsou naopak lepší pro pěnové či pružinové druhy. Ať už se rozhodnete jakkoli, tak vždy dbejte na to, aby mezery mezi lamelami byli minimálně 4 cm.

Zvolit si můžete i tzv. polohovací rošty, u kterých je možné si určit polohování hlavy. Jsou pochopitelně dražší, ale pokud se z postele díváte na televizi, tak pro vás bude zajisté výhodný. Motorové varianty tohoto roštu vás ale mohou stát i desítky tisíc korun.