Nezařazené

Putování údolím Zákolanského potoka

Zřícenina hradu Okoř je jednou z nejnavštěvovanějších památek okresu Praha-západ. Většina výletníků však putování za historií uzavírá před hradním vchodem v hospůdce a obdivuje pouze hradní objekt. To je však škoda, neboť právě zde je počátek velmi malebného úseku v údolí podél Zákolanského potoka.

údolí racławka

Za Laďkou Kozderkovou do chatové oblasti

Cestou budete míjet chatovou osadu Colorado a osadu Višňovka. Název Višňovka skutečně pochází od višňové aleje, která na levé straně podél cesty tomuto údolí dominovala. Stráně jsou prosluněné s dostatkem vláhy a dařilo se tu pěstovat ovoce i zeleninu. Úrodná půda byla také jedním z důvodů, proč právě zde vyrostlo tolik rekreačních chat.

Podél cesty jistě nepřehlédnete památnou lípu malolistou. Stojí nedaleko Michova mlýna, je vysoká 25 metrů a obvod kmene je úctyhodných 380 cm.

Tato lokalita byla částečným domovem úspěšné populární herečky a zpěvačky Laďky Kozderkové. K té se váže zajímavá příhoda. Spolu s manželem tu kdysi trávila víkend, oblečena v teplákové soupravě sledovala na zápraží stékající potoky z dešťových srážek, když se poblíž objevili dva promoklí cyklisté. Nabídla jim pomoc, chlapci se mohli osušit a převléknout, pochutnali si na borůvkovém koláči a výborném grogu. Paní Kozderková byla zkrátka osobnost, nezáleželo jí na tom, kdo to byl, zkrátka jen nezištně pomohla někomu v nouzi.
zřícenina Okoř

Za Višňovkou se pěšina stáčí mírně vlevo a navazuje na brod s lávkou pro pěší a cyklisty a další putování směřuje k Dolskému mlýnu. Tato monumentální stavba na vás dýchne pozdním obdobím baroka, upravená fasáda a sochařská výzdoba na udržovaném trávníku vám bude připomínat odlehlou samotu ve vzdálené jihočeské rybníkářské oblasti.

Za Dolským mlýnem se krčí nenápadný Nový mlýn a několik desítek metrů za ním se klene nad údolím kamenný viadukt z roku 1873. Je vysoký 19 metrů a je součástí železniční trati z Podlešína do Hostivice.