Nezařazené

Proč chodit do galerie?

Když jste byli ještě školou povinní a chodili se základní či střední školou na exkurze do galerií, je možné, že Vás to v tomto věku úplně tak neokouzlilo. Galerii jste brali jako prostor, který je nekomfortní a kde plno věcem vůbec nerozumíte. Proč byste si však nemohli znovu vypěstovat vztah ke galeriím a uměleckým výstavám obecně?

návštěvnice galerie

Minimálně jednu galerii nebo nějaký dům umění pravděpodobně najdete téměř v každém městě, v některém se jich nachází i více. Některé mívají stálé expozice, jiné stálou expozici doplněnou časově omezenou výstavou, některé prezentují díla jen dočasně. Co se tématu týče, můžete si v rámci výstav vybrat z opravdu nepřeberného množství – objevují se v nich témata jako společnost, filozofie, věda, historie, různé fenomény a mnoho dalších. Každý si tak může přijít na své a navštívit takovou výstavu, která mu nejvíce sedne. V čem Vás vlastně ale galerie třeba může obohatit?

 

Rozšíříte si umělecké obzory

 

Asi neexistuje lepší místo, kde můžete natrefit na různé zajímavé malíře, performery, sochaře a jiné umělce, než galerie. Toto místo Vás může inspirovat jednak k tomu, abyste si některého konkrétního umělce prostudovali lépe a podívali se i třeba na nějaká jeho další díla, druhak například k tomu, abyste zkusili sami vytvořit něco, co je určitým dílem inspirováno. To, že nebudete zcela originální, však není problém – plno známých umělců totiž odvíjelo svou tvorbu od děl jiných umělců.

žena u obrazů

Zapojíte mozek

 

Některá umělecká díla mohou být tak nejednoznačná a implicitní, že bude potřeba, abyste nejdříve trochu zapřemýšleli nad tím, co tím vlastně autor zamýšlel. Přitom se Vám bude hlavou pravděpodobně honit plno asociací a celkově to ve Vaší hlavě bude šrotovat. Je to tedy výborné cvičení na přemýšlení a rozklíčování některých motivů.

 

Narazíte na zajímavé lidi

 

Nic Vám nebrání v tom dát se kupříkladu při komentované prohlídce s někým do řeči. Může to být jak vystavující umělec, tak i třeba někdo z návštěvníků. Z takových střetnutí může vzniknout velmi zajímavá diskuze, která se může od vystavených uměleckých děl stočit i třeba k filozofické debatě.

 

Věříme, že jsme Vás našimi důvody nalákali, a těšíme se na Vás třeba právě na nějaké výstavě!