Nezařazené

Pomozte svému dítěti zaznamenat jeho dětství

Někdy je až smutné to, jakým směrem se ubírá dnešní dětství vašich dětí. Je pravdou, že díky možnostem, kterých je více než dost, se nedá určitě zabránit všemu, co byste si přáli, aby prožily jinak. Něco pro své dítě však udělat můžete, a to, že mu uděláte hmatatelnou vzpomínku na to, že bylo jednou dítětem.
dívka s deníčkem

Zaveďte mu deník!

Dnešním dětem chybí vzpomínka na to, že nějaké dětství vůbec prožily. Už si žádné dítě nepíše lístečky ve škole, neposílá dopisy rodičům ze školy v přírodě, ani nezapisuje své zážitky a hezké dny do deníku, jak tomu bylo kdysi. Dnešní děti jsou ochuzené o památku, jakou je hmatatelný důkaz o tom, že dětství bylo kdysi tak báječným a nezapomenutelným obdobím.
Z toho důvodu můžete jeho život od malička zaznamenat společně do jeho zápisníku, ve kterém bude mít napsaný celý průběh toho, jak vyrůstalo. Dokud je dítě ještě malé, samozřejmě se tohoto úkolu musíte chopit vy, ale později mu můžete zápisník posunout s tím, že si do něho může psát vše, co ho jen napadne, abyste v něm podpořili fakt, že je důležité mít nějaký záznam o tom, jak se jeho život a jeho osobnost pomalu vyvíjela.
Jak ho k tomu nenutit, ale spíše motivovat?
osobní deník

Řekněte vašemu dítěti to, jak se na jeho život díváte vy z pohledu rodiče. Ukažte mu popřípadě i vaše vzpomínky na dětství, které jste prožili jako malé děti a dejte mu najevo, jak jste za takovou památku rádi. Když mu nabídnete možnost, psát si zápisy o jeho životě a budete ho motivovat k tomu, aby jednou za čas napsalo o něčem, co ho v životě zasáhlo, můžete si být jistí, že vám v dospělosti jen poděkuje.
Vše, co mu zůstane černé na bílém na papíře, se mu totiž nikdy nevymaže, na rozdíl od toho, co si zaznamená do počítače nebo telefonu.

Můžete psát záznam i z pohledu rodiče

Báječnou vzpomínkou na to, že jednou byly vaše děti malé je i to, že jim budete psát vaše vlastní poznámky o jejich dětství, vaše postřehy o tom, jak rostou a mění se a váš pohled na to, co právě prožívají. V dospělosti jim můžete takovou neocenitelnou věc, jakou je památka z pohledu rodiče, věnovat třeba jako svatební dar nebo jako dárek ke kulatým narozeninám. A věřte tomu, že bude skutečně jedinečný!