Nezařazené

Naučte se cizí jazyk snadno a rychle – rady a tipy

Umět dneska alespoň jeden cizí jazyk je pro u mnoha zaměstnavatelů podmínkou a berou to jako samozřejmost, že umíte alespoň základy. Jenže čím je člověk starší, tím mu učení jde hůře a hůře. Jak říká známé české rčení: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Avšak neházejte flintu do žita, i vy máte možnost se naučit cizí jazyk, chce to však trochu síly a píle. Uvidíte však, že díky našim radám to zvládnete levou zadní.

Kartičky s novými slovíčky
Slovní zásoba je základ pro jakýkoliv jazyk, jakmile zaostáváte se znalostí slov, nepomůže vám ani to, že umíte skvěle gramatiku. Vytvořte si papírové kartičky – na jednu stranu napište slovo české, na stranu druhou jeho ekvivalent v daném cizím jazyce.

Při učení tedy nebudete jen sedět a koukat na sáhodlouhý seznam divných slov, budete se učit zábavnější a interaktivnější formou. Nezapomeňte, že se učíte už během vytváření těchto kartiček. Slova si neříkejte jen v duchu, ale vyslovujte je nahlas.

Filmy, seriály, písničky – vám pomohou při zdokonalování se v cizím jazyce
Od teď se na všechny filmy a seriály dívejte v původním znění (samozřejmě v jazyce, který se chcete naučit) s českými titulky a snažte se při čtení titulků vnímat i slovo mluvené. Rozšíříte si slovní zásobu, naučíte se poslouchat cizí jazyk a ještě kouknete na dobrý film. Poslouchejte písničky v daném jazyce.

Určitě to všichni znáte, nedokážete se naučit jednu stránku učiva, ale text písně se vám do paměti vryje hned po prvním poslechu, a tak stejně to funguje, když se pomocí hudby učíte cizí jazyk.

Memotechnické pomůcky
Některá slova mohou být těžká i pro rodilého mluvčího, natož pak pro někoho, kdo se tento jazyk učí jako druhý. Pokud máte tedy problém s některými slovy, zkuste si k nim vytvořit mnemotechnickou pomůcku. Může se jednat o podobnost s jiným slovem, spojitost s nějakým příběhem či nějaký úplný nesmysl, který nikdo nepochopí, ale vám to pomůže si dané slovo zapamatovat. Protože má-li něco příběh, lépe si to mozek zapamatuje.

Bonusové rady na závěr:
1. Najděte si na chatu rodilého mluvčího a dopisujte si s ním. Později můžete přidat i hovory v daném jazyce.
2. Říkanky – učte se slova obsažená v básničkách a říkankách.
3. Mluvte, poslouchejte, čtěte a myslete v daném jazyce.
4. Vše, co se naučíte, si zdůvodněte, lépe si tuto věc zapamatujete.