Zdraví

Myslete i na ty druhé

Mezi přáními k svátku většinou nechybí blahopřání k pevnému zdraví. A něco na tom určitě bude. Jak se říká, zdraví máme jen jedno a je jen na nás, jaký životní styl si vybereme. Dnešní doba je sice vybavena různými novými technologiemi, které by nám měly usnadňovat život, ale většinou je to právě naopak. Lidé se toho snaží stihnout co nejvíce a důsledkem toho pak dochází k psychickému vypětí a mnohdy i k úrazům, se kterými pak takový člověk musí žít po zbytek svého života. Stres a vyčerpání jsou mnohdy tou příčinou, která může změnit váš život úplně naruby. Lidé, kteří se ocitli z jakéhokoli důvodu na invalidním vozíku, chtějí ale žít plnohodnotným životem, který jim může, kromě jiného, usnadnit i bezbariérový vstup.

Bez bariéry

My všichni, kdo se lehce přeneseme přes schodiště, které odděluje chodník od vstupu do kina, máme vlastně velké štěstí. Nemusíme čekat na kolemjdoucí, až nám pomůže s touto překážkou, která pro zdravého člověka žádnou překážkou vlastně není. Překážkou je pro člověka, který je na invalidním vozíku. Dnešní novostavby už mají v projektu zakomponované různé bezbariérové přístupy, ale u starších budov je to horší. Jediným možným způsobem, jak takovým lidem pomoci, je nájezdová rampa, která umí překonat určitý počet schodišťových stupňů. Je využitelná nejen pro lidi na vozíku, ale i pro kočárky.

Umožněte jim vstup

I handicapovaní lidé se chtějí kulturně vyžívat, ale mnohdy mají problém s přístupem do sportovních hal a kulturních sálů. Je na místě se s tímto problémem poprat a neupírat těmto lidem, kteří se ocitli na vozíku, volný přístup do kulturních i sportovních zařízení, aby mohli sledovat své oblíbené zápasy nebo poslouchat svou oblíbenou hudbu. Bezbariérový přístup je možné udělat i dodatečně. Počítejme všichni s tím, že jsou mezi námi lidé, kteří se bez cizí pomoci prostě neobejdou.