Nezařazené

Génius z Ohia

11. února 1847 se v americkém Miláně ve státě Ohio narodil Thomas Alva Edison. Jeho matka byla učitelka a otec pocházel z Kanady a pracoval jako hospodský. V té době se nijak velkým Milánem táhly celé kolony vozů hledačů zlata, kteří mířili do Kalifornie. Od raného dětství projevoval malý Thomas velké nadání. Byl zvídavý a praktický založený. Do školy chodil pouze pár měsíců, pak se jeho vzdělávání ujala jeho matka. Již v patnácti letech začal tisknout a vydávat časopis, aby si vydělal peníze na chemické a elektrické pokusy.

Éra telegrafie provázela Edisonův život
Nakonec se roku 1863 vyučil telegrafistou a láska k telegrafii a morseovce ho provázela i v osobním životě. Žádost o ruku své milé Míně vyťukal na ruku a přezdívka jeho nejstarší dcery byla „Dot“ (tedy tečka) a synova jak asi už tušíte „Dash“ (tedy čárka). V roce 1868, tedy přesně před 150 lety, podal Edison svou první žádost o patent. Jednalo se o elektrický sčítač hlasů pro americký Parlament. Patent byl sice uznán, bohužel však nezískal žádného zájemce o koupi stroje, a tak první pokus skončil neúspěchem. Přesto se Edison nenechal odradit a poté co začal pracovat v telegrafické společnosti, brzy spatřil světlo světa tiskací telegraf pro potřeby burzy. V roce 1870 založil svou první firmu a stal se vynálezcem na volné noze.

Život na pokraji bankrotu
Edison byl vskutku podnikavý člověk, a tak veškeré peníze, které získal za úspěšné patenty, ihned investoval do nákupu dalších přístrojů a stavby laboratoře. A stejně jednal, i když se nedařilo, a tak se často dostával až na pokraj bankrotu a velmi často byl značně zadlužen. Neustále hledal nové a nové investory, kteří by byli ochotni finančně podpořit jeho výzkum a práci. Do toho se musel potýkat s podvodníky, kteří ho připravili o řadu peněž, a tak se v pozdějším věku stal velmi nedůvěřivým. V osmdesátých letech pak už odmítal veškeré tovární zakázky a věnoval se pouze svému výzkumu n nové výzkumné laboratoři v New Jersey. Zde vymyslel a zdokonalil řadu věcí, například telefon, žárovku s uhlíkovým vláknem či se zabýval bezdrátovou telegrafií. Roku 1891 vynalezl kinematograf. A navzdory tomu, že byl od 12 let hluchý, vynalezl světoznámý fonograf! Thomas Alva Edison zemřel 18. 10. 1931.