Nezařazené

Co víme o včelích produktech

Propolis

Propolis včely využívají k utěsňování otvorů v úlu, které pro včelí společenství představují nebezpečí v podobě průniku predátora nebo úniku tepla. Tato látka vzniká z pryskyřice z pupenů stromů, odkud ji včelí dělnice sbírají. Vykazuje mimo jiné silné antibakteriální vlastnosti a lze ji s úspěchem využít ve formě masti nebo tinktury. Velice účinná je např. při bolestech zubů nebo dásní a při popáleninách a řezných ranách.
včela o pylu

Pyl

Sbíraný rostlinný pyl se lepí včelám na chloupky a za letu jej stírají, až se na nožkách utvoří chomáče ve tvaru kapek. Ty pak hmyz vkládá do prázdných buněk v úlu, tam se smísí se slinami a udusá, aby vzniklá směs sloužila jako doplňující potrava. Spolu s medem tvoří základ stravy celého společenství a na rozdíl od medové náplně vykazuje vysoký obsah proteinů.

Vosk

Jistě dobře znáte specifickou vůni voskových svíček. Jedná se o typický stavební materiál pro výstavbu pláství a vzniká vylučováním ze včelího těla, tedy v důsledku metabolických procesů. Vosk měkne a je tvárný při teplotě zhruba 40 stupňů a při 60 stupních mění skupenství na kapalné. Dříve se vosk využíval v mnoha odvětvích výroby, sloužil truhlářům, slévačům kovů a v koželužných dílnách. Dnes se z něj vyrábí především svíčky a dekorační předměty.
včely medonosné

Mateří kašička

Jedná se o koncentrovanou směs velmi výživných látek produkovaných včelími dělnicemi. Obsahuje především enzymy a bílkoviny a včely je podávají larvám v prvních dnech života . Zajímavou výsadou je opatřena včelí královna, ta je krmena touto směsí po celý život a na rozdíl od dělnic, které se dožívají jen několika měsíců, žije královna až téměř pět let. Ta ovšem musí každý den naklást tolik vajíček, co sama váží.
Tato látka se využívá v moderní medicíně i v lidovém léčitelství na různé neduhy, především civilizační choroby. Mimo jiné účinkuje na zmírnění příznaků menopauzy, udržování správné hodnoty cholesterolu v krvi a působí pozitivně na potíže s nespavostí a na chronické bolesti hlavy.