Nezařazené

České botasky neupadly v zapomnění

Všechno začalo po druhé světové válce v roce 1949. Tehdy se v republice zakládaly houfně tzv. Národní podniky a nebylo tedy vůbec s podivem, že se mezi ně zařadily i továrny na výrobu oděvů a obuvi. V malém městečku Skuteč v pardubickém okrese byl založen Národní podnik Botana Skuteč, který navázal na tradiční výrobu, jejíž počátky sahají až do 15. století. V 50. letech se tu produkovala pouze pánská obuv vycházková, tzv. lakýrky, a od roku 1962 se výroba komplexně přesouvá do odvětví sportovní obuvi. Počínaje rokem 1963 podnik začíná využívat obchodní značky Botas, který vznikl spojením slov „bota“ a „s“ jako Skuteč, nebo Sportovní boty. Zkráceně se jim začalo přezdívat „botasky“ a tento název se vžil mezi několik generací a přetrval dodnes.
tenisky ve vodě

Logo se třemi hvězdami je známo již více než 50 let

Botasky byly o rok později poctěny reklamou na olympiádě v Tokiu, kterou jim poskytli českoslovenští volejbalisté. Na zisku stříbrných medailí se tak pomyslně podíleli i obuvníci ze Skutče. Ale „skutečný“ zájem o zdejší výrobky rozpoutal republikový hit z roku 1966 s firemním logem se třemi hvězdami. Základní surovinou tehdejších botasek byla dokonce velice kvalitní kůže koní z mongolských pastvin.
Svůj typický vzhled si výrobky udržely až do konce 80. let, ale továrna prošla na konci 70. let rozsáhlou modernizací. Tehdy tu z výrobního pásu ročně sjíždělo 230 druhů obuvi, které se exportovaly do 35 zemí světa, dokonce i do Austrálie, USA a Kanady.
sportovní boty
Po sametové revoluci přišly krušné časy, obrovská konkurence, i když ve spolupráci s některými světovými značkami (Salomon, Puma), znamenala útlum výroby, ale především díky speciálům pro běžecké lyžování a krasobruslení se značka udržela nad vodou. V roce 2008 se podařilo znovu uvést na trh osvědčený model Classic a dnes mnohé další produkty si na trhu razí cestu, z nichž nejoblíbenější jsou odlehčené stylové řady Twister.